SPIRU HARET

Forumul studenţilor
Acum este 29/03/2024 10:13
Daţi-ne like pe pagina oficială de FaceBook

Reclame


Ora este UTC + 2 [ DST ]

LICENTA

Tot ce nu se încadrează în celelalte categorii
Reguli forum
Citiţi regulamentul înainte de a scrie pe forum
Folosiţi Imagine căutarea înainte de a deschide un subiect nou

LICENTA

Mesajde doina_mystery » 28/03/2007 20:29

dRAGI COLEGI PE TOATE FORUMURILE SI SITE-URILE A APARAUT ACEL ANUNT CONFORM CARUIA NOI "BOBOCII"NU VOM PUTEA DA LICENTA INTRUCAT VOM ACUMULA 180 DE CREDITE LA TERMINAREA CELOR 3 ANI DE STUDIU IAR PENTRU DREPT SUNT NECESARE 240 CONFORM H.G.1175 DIN 2006 PUBLICATA IN M.OFICIAL DIN 11.09.2006
OARE SUNTEM IN PERCOL? DIPLOMA NOASTRA E POSIBIL SA NU FIE RECUNOSCUTA?
Imi doresc sa termin facultatea si masterul sa pot profesa sa devin cineva si sa pot ajuta oamenii
doina_mystery
Membru
Membru
 
Mesaje: 6
Membru din: 15/02/2007 14:03
Localitate: HUSI
Puncte de reputaţie: 0

Reclame

pentru lamurire

Mesajde sede0202 » 29/03/2007 06:34

Am verificat hotararea in cauza. Se pare ca ai dreptate. O postez aici pentru a fi comentata.
apasa pe acest link
Pentru a avea acces la llink trebuie sa va creati cont.
AM RENUNTAT LA LUPTA!!!
Avatar utilizator
sede0202
Membru
Membru
 
Mesaje: 168
Membru din: 02/02/2007 12:16
Localitate: Anywhere
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Daniel » 29/03/2007 09:14

Extras din pdf-ul pus la dispozitie
Citat:
(5) Drepturile conferite de diploma de licentă sunt aceleasi pentru 180-240 de credite de studiu acumulate.
Stiinte exacte: INFORMATICĂ 180 · Informatică
· Informatică aplicată


Acesta este un subiect sensibil, poate stiti voi ceva clar, eu am auzit doar zvonuri cum ca dupa 3 ani nu poti sa dai examen de liceenta si ca trebuie sa mai faci un master si tocmai apoi poti sa dai examenul de dizertatie ca sa iti iei o diploma :-/

P.S: Rog un moderator sa mute topicul in discutii generale, pentru ca e un subiect de interes general
Bucuresti - Informatica - ID - AN 1
Avatar utilizator
Daniel
Membru
Membru
 
Mesaje: 83
Membru din: 29/01/2007 21:27
Localitate: Bucuresti
Puncte de reputaţie: 0

LICENTA

Mesajde mishu » 29/03/2007 09:21

subiect mutata de la DAP ANUL I
Spiru Haret, Mate-Info, ID, an1
Avatar utilizator
mishu
Administrator
Administrator
 
Mesaje: 514
Membru din: 19/01/2007 21:00
Localitate: Bucuresti
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Daniel » 29/03/2007 14:12

Si nici nu lamureste daca poti sustine examenul de liceenta dupa terminarea celor 3 ani de facultate sau dupa ce termini si un masterat. Suntem in anul I, presimt ca pana terminam noi o sa se schimbe regulamentul :whistle:
Bucuresti - Informatica - ID - AN 1
Avatar utilizator
Daniel
Membru
Membru
 
Mesaje: 83
Membru din: 29/01/2007 21:27
Localitate: Bucuresti
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde kronosro » 29/03/2007 17:00

Cel putin, pentru noi, bobocii, nu cred ca are importanta in acest moment, ce scrie prin nu stiu ce HG sau Ordonanta. Vorba lui @Daniel, pina terminam noi se mai schimba una alta in domeniu ;-)
Spiru Haret, Mate-Info, ID, an1
Avatar utilizator
kronosro
Membru
Membru
 
Mesaje: 334
Membru din: 20/01/2007 15:02
Localitate: Bucuresti
Puncte de reputaţie: 0

credite

Mesajde danila gheorghe » 29/03/2007 21:27

Spuneţi-mi ce număr şi din ce an esteaceastă ordonanţă,vreau să o citesc şi să văd dacă nu cumva face o diferenţiere între profile.Nu cred că te pot obliga să faci masterul.Asta în cazul în care nu vrei sau nu ai bani ,nu-i aşa ?
danila gheorghe
Membru
Membru
 
Mesaje: 3
Membru din: 18/03/2007 17:30
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde sede0202 » 30/03/2007 05:37

@danila gheorghe
As fi vrut sa nu postez insa nu ma pot opri cand vad ca nu te uiti deloc pe forum. Ai pus o intrebare la care aveai raspuns pe aceeasi pagina in mesajul scris de @doina_mystery. Daca aveai 20 de pagini de rasfoit ce te faceai???
Sau ai postat din comoditate?
Raspunsul la intrebarea ta este:
Hotararea Guvernului Romaniei nr. 1175 DIN 2006 publicata in Monitorul Oficial din 11.09.2006 .
Cu alta ocazie vii cu berea!
AM RENUNTAT LA LUPTA!!!
Avatar utilizator
sede0202
Membru
Membru
 
Mesaje: 168
Membru din: 02/02/2007 12:16
Localitate: Anywhere
Puncte de reputaţie: 0

Mesajde Daniel » 30/03/2007 09:12

Citat:
Universitatile pot decide daca studentii sustin, la examenul de absolvire, lucrarea de licenta si examenul de evaluare a cunostintelor sau doar una dintre aceste probe, anunta Realitatea TV.

Conform unui ordin recent al Ministerului Educatiei si Cercetarii, studentii vor putea sustine fie o proba de verificare a cunostintelor acumulate in timpul anilor de studii, fie lucrarea de licenta, in functie de decizia senatului universitar. Prevederile ordinului intra in vigoare din acest an universitar.

Pana acum, ambele probe erau obligatorii. Prima proba consta in evaluarea cunostintelor fundamentale si de specialitate, iar proba a doua, in prezentarea lucrarii de licenta.

Conform reglementarii ministerului, la fiecare proba, examinarea se incheie prin acordarea unor note, media de promovare a fiecarei probe fiind de cel putin 5, iar media de promovare a examenului de cel putin 6.


Sursa: http://www.compact.info.ro/index.php?se ... t_id=26986
P.S: Daca se considera reclama scoate-ti link-ul :-D
Bucuresti - Informatica - ID - AN 1
Avatar utilizator
Daniel
Membru
Membru
 
Mesaje: 83
Membru din: 29/01/2007 21:27
Localitate: Bucuresti
Puncte de reputaţie: 0

SJA BV facultate cu autorizatie provizorie

Mesajde silvia » 14/04/2007 19:31

Si noi avem o problema: Facultatea nu are acreditare ci doar autorizatie provizorie - si nu stiu daca vom da licenta la Bv sau la o facultate de administratie publica acreditata - Spiru Haret nu are nici una. Toate sunt cu autorizatie provizorie - conform OMEDc 295 din 05.02.2007 - Art. 2 (1) Examenele pot fi organizate numai de catre institutii de învatamânt superior acreditate în conditiile legii denumite, în continuare, institutii organizatoare. (2) Institutiile de învatamânt superior acreditate aflate în perioada de monitorizare speciala, au dreptul sa organizeze, dupa caz, examene de absolvire, examene de licenta/diploma, examene de disertatie numai pentru absolventii proprii ai specializarilor acreditate si ai specializarilor autorizate sa functioneze provizoriu, care fac parte din domenii apropiate ale aceluiasi domeniu fundamental, cu specializarile acreditate. Dar cred ca pana in vara cand dau licenta cei cu 4 ani de facultate - in vara ne vom lamuri. Daca stie cineva ceva astept inf.
silvia
Membru
Membru
 
Mesaje: 1
Membru din: 10/03/2007 16:41
Puncte de reputaţie: 0

Răspuns rapid
Nume utilizator:
Subiect:
Mesaj:
Zâmbete
:D :) :( :o :shock: :? 8-) :)) X( ;;) :oops: :(( :roll: :wink: :| ~X( :x :mrgreen: :twisted: [-X :arrow: /:) O:-) :)] =; [-( :-? :-$ :sick: :)]- L-) :tongue: :whistle: :pray: =P~ #-o :-??
Vezi mai multe zâmbete
Dimensiune font:
Culoare font
Întrebare
Ce an a fost anul trecut?:
Această întrebare este o metodă de a preveni trimiterile automate de către boţii de spam.
 


Mergi la:  

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

cron

Reclame

Furnizat de phpBB | phpBB România
Afiliaţi: Lucrări de licenţă | Lucrări la comandă | Reparaţii televizoare | Divina's Boutique | Livrare cadouri în Spania
Link-ul tău aici | Link-ul tău aici | Link-ul tău aici | Link-ul tău aici | Link-ul tău aici


Găzduire Web - Hostico